• Büyük saksı için hangi bitkiler tercih edilmeli?

  Çiçek yetiştirmek, dünyanın en güzel ve huzurlu uğraşlarından biridir. İç veya dış mekanlarda, özenle yetiştirdiğimiz bitkilerin büyümesi ve canlanmasıyla mutlu olur, heyecan duyarız. Evimizi, bahçemizi ve balkonumuzu süsleyen, bize ferah bir nefes sunan o özel bitkiler için doğru saksı seçiminin yapılması son derece önemli bir konudur. 

  Üzerine titreyerek yetiştirdiğimiz bir bitkiye uyum sağlamayan bir saksı seçimi yaparak maalesef istediğimiz sonucu alamaz, hatta bitkinin solmasına neden olabiliriz. Bununla birlikte, seçeceğimiz toprak ve ortam da bitkilerin yaşamsan özelliklerine uygun olmalıdır. Bir bitkiyi alırken onun ne tür bir mekanda yetişmesi gerektiğini mutlaka öğrenmeliyiz. Ne kadar ışık ve sıcaklığa ihtiyaç duyacağı, iç veya dış mekanda yetişip yetişmeyeceği, sulama zamanları ve miktarı, doğru bitki yetiştirme işinde dikkat edilmesi gereken hayati kurallardır.

  Yaşam alanlarımızı süsleyen bitkilerin yetiştirilmesinde en çok tercih edilen saksı türlerinden biri de büyük saksılardır. Büyük saksılarda hangi bitkilerin yetiştirileceğini öğrenerek bulunduğunuz ortamı güzelleştirebilirsiniz. Saksıları yetiştireceğiniz bitkilerin evleri olarak düşünmeli, ona en uygun bitkiyi doğru araştırarak seçmelisiniz. Büyük saksılarda yetişebilen yüzlerce bitki ve çiçek vardır. Bu bitkiler arasında öne çıkanları sıralamak gerekirse: Para Ağacı, 3 Köklü Yucca, 5 Köklü Yucca, Salon Çamı, Areca, Howea Bitkisi, Zambia, Ficus Benjamin, Deve Tabanı, Rhapis Palm ve Terraryum Bitkileri.

   

 • Balkon Saksı türü hangi özellikler olmalıdır?

  Balkonlarımızı süslemenin güzel bir yolu sayılan, hoş bir nefes ve keyifli bir uğraş olan çiçek yetiştirme sanatının dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Herkesin bahçeli ev imkanı olmadığı için balkonlar bu ihtiyacı karşılayan önemli mekanlar olmuştur. Eskilerden beri balkonlarda çiçek yetiştirme geleneği sürdürülmekte, balkonlar birer çiçek bahçesine dönüştürülmektedir. Önemli olan hangi bitkilerin yetiştirileceği, hangi saksı türlerinin kullanılacağı ve nasıl bir balkona sahip olduğunuzdur. Bazı balkonlar korunaksızken, bazı balkonlar camekan şeklindedir. Kapalı olan bu balkonlarda her mevsim bitki ve çiçek yetişebilir.

  Açık balkonlar için ise ortama uygun bitki ve saksı tercihi yapılmalıdır. Genellikle süs bitkilerine uygun saksılar tercih edilerek açık balkonlarda çiçek yetiştirebilirsiniz. Güneşli bir ortama daha müsait olan açık balkonlarda bazı sebze ve küçük meyve ağaçları tercih edilebilmektedir. Balkonlar için son derece hoş bir görünüme sahip askılı saksı türleri çok tercih edilmektedir. Eğer daha büyük çapta, meyve ağacı ve sebze türü bitkiler için daha geniş saksıları tercih edebilirsiniz. Balkon demirlerine oturan saksı türleriyle açık balkonlara hoş bir görünüm kazandırabilirsiniz. Korkuluk saksısı olarak bilinen bu saksı türleri dışında, hasır saksı, plastik saksı veya askılıklı saksı türleri arasından zevkinize göre renk seçimi yapabilirsiniz. Saksı seçiminizi ve toprağınızı bitkinizin ihtiyaçlara göre belirlemeyi ihmal etmemelisiniz.

 • İç ve Dış Mekan Çiçek saksı seçimi

  Çiçek yetiştirmek özen ve titizlik isteyen bir iş olduğu kadar insana huzur veren önemli uğraşlardan biridir. Bahçemizi, salonumuzu veya balkonlarımızı süsleyen çiçekler bulunduğu ortama ferahlık verir ve dekorasyonumuza hoş bir katkı sağlar. Çiçek yetiştirirken önen verilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bunların başında çiçekleri yetiştireceğimiz ortam gelir. Hangi çiçeğin büyümesini ve güzel bir şekilde açmasını istiyorsak, bulunduğu ortamı o çiçeğe göre ayarlamalıyız. Her bitkinin kendine özgü ışık, hava, ısı ve nem ihtiyacı olacaktır. Çiçeklerin yuvası olan saksılar da bulunduğu ortama göre seçilmelidir.

  İç mekanlarda bitki ve çiçek yetiştirmek istiyorsak, o bitkiye doğal yaşam alanını aratmayacak ve ihtiyaçlarını buna göre karşılayacak saksılar seçmeliyiz. Bunun için saksı modelleri arasında iç mekanlara uygun olarak tasarlanmış, uygun bir su depolama sistemine sahip olan ve çiçeğe uygun hacimde bir seçim yapmamız gerekir. Dış mekan saksı tercih ederken de aynı şartları gözetmemiz doğru olacaktır. Bununla beraber, dış mekan saksılar dekoratif açıdan biraz daha farklı modellere sahiptir. Bahçeler için tercih edilen dış mekan saksıları arasında ahşap modellerin ayrı bir yeri bulunmaktadır. Ahşap dış mekan saksılarının yanında, yaratıcı fikirlerle üretilmiş birçok şık saksı modelini inceleyebilir, kendi zevkinize uygun bir tercihte bulunabilirsiniz.

 • Plastik saksı bitkiler için zararlı mıdır?

  Bitki ve çiçek yetiştirmek kimileri için hiç vazgeçilmeyecek bir keyif. Özenle üzerlerine titrediğimiz, yaşam alanımızı süsleyen ve varlıklarıyla bize keyif veren bitkilerimizi yetiştirirken dikkat etmemiz gereken birçok etken var. Hangi bitkinin nasıl bir mekanı tercih edeceği, ortamın ısısı, ışık alma miktarı ve toprak seçimi dikkat edilecek konuların başında geliyor. Bununla birlikte, çiçek veya bitki yetiştirenlerin en çok dikkat ettiği ve kafalarında soru işaretlerine neden olan konulardan biri de kullandıkları plastik saksıların zararlı olup olmadığıdır. 

  Hangi saksı daha çok tercih edilmeli, plastik mi yoksa toprak saksı mı? Bu iki ürün arasındaki farkları sıralayarak bu sorunun yanıtını verebiliriz.

  • Toprak saksıların yüzeyinde yosunumsu oluşumlar gözlenebilir. Plastik saksılarda böyle bir durum söz konusu değildir.

   

 • Orkide için nasıl saksı türü tercih edilmeli?

  Orkide, hanımların severek yetiştirdiği, bulunduğu ortama hoş bir koku ve şık bir görüntü kazandıran bitkilerden biridir. Saksı bitkileri arasında yetiştirilme oranı yüksek olan orkide bitkisi bolca çiçek vermesi nedeniyle oldukça rağbet görür.  Orkidenin pek çok türü ve çeşidi bulunmaktadır. Orkideler aynı zamanda romantik anlarda hediye edilen önemli bitkilerden biri olarak tanınmaktadır. Orkide yetiştirmek incelikli işlerden biridir. Orkidenin ihtiyacı olan ortamın sağlanması bu bakımdan önemlidir. Genellikle tropikal bir iklimde yetişen orkideler nem ihtiyacı fazla olan bitkilerden biridir.

  Orkidenin ihtiyaç duyduğu nemle birlikte kök bölgelerinin yeterince hava alması önemlidir. Orkide saksısı seçerken yukarıda bahsettiğimiz nem ve hava ihtiyaçlarına uygun seçimler yapılması gerekir. Bitkinin yetişeceği saksı için toprak seçimi yapmak da bir o kadar önemlidir. Hangi orkideyi yetiştiriyorsak toprak seçimini ona göre yapmalı, sıradan hazır topraklardan kaçınmalıyız. Orkide saksıları köklerin hava almasına uygun toprakların yerleştirilebileceği saksı türleri olmalıdır. Genellikle iri taneli topraklarda büyüyen orkidelerde kullanılan saksı türleri şeffaf veya şeffaf desenli olmaktadır. Göze hitap eden orkide saksıları farklı boy ve renklerde bulunabilmektedir. Tabak saksılar, şeffaf ve kare saksılar en çok kullanılan orkide saksı türleridir. 

 • Bahçe saksı türleri

  Bahçenizi daha güzel şekilde göstermek şık duruş sergileyen birbirinden güzel saksı türleriyle mümkün hale gelecektir. Bakıldığında bahçenizde rahatlıkla kullanabilmeniz adıa binbir çeşitli bahçe saksı türlerini bulabilmek mümkündür. Klasik saksı mı kullanmak istiyorsunuz yoksa bahçe saksınızın daha dekoratif olmasını mı istiyorsunuz buna ilk olarak karar vermeniz gerekmektedir. Kullanımı kolay, şık ve istenilen ebatlara sahip saksılarla sizlerde bahçenizde görmek istediğiniz şık ortamı görebilirsiniz. Bahçe saksı türleri oldukça çeşitlidir. Her zevke hitap ettiğinden dolayı doğal olarak hangisini istiyorsanız isteyin kullanabilirsiniz. Bahçe saksı türleri neler diyorsanız bunların arasında yalı saksı, zümrüt saksı, kayık aranjman saksı yer alıyor. Aynı zamanda ayaklı bahçe saksı, safir saksı, papatya saksı, ova balkon saksı, askılı safir makrome saksı, revak saksı, yakut saksı, orkide saksı, villa bahçe saksı, hasır saksı gibi çeşitlerini de bahçenizde gönül rahatlığı ile kullanmanız mümkün olacak. Bu sayede bahçeleriniz daha çok göze hoş gelecektir. Tüm bunları ele geçirmek sizin elinizde olacak.

  Bahçelerin de aynı zamanda dekorasyon yönünden çok iyi olması gerekir. Bu sayede göze daha hoş gelecek bir bahçeye sahip olmanız mümkündür. Tabi ki bunun içinde en önemli hususlardan birisi de bahçeye yakışacak saksıların mutlaka tercih sebebi olması gerektiğidir diyebiliriz. Saymış olduğumuz bu tür hem tarz özelliklere sahip hem farklı hem de alışagelmişin dışında ki saksı  modellerini bahçenizde gönül rahatlığı ile kullanmanız mümkündür. Üstelik bahçeniz de büyük mü küçük mü nasıl bir saksı kullanmak istediğinize de mutlaka kendiniz karar vermeniz gerekir. Tüm bunları başarabilmek sizin elinizde olacaktır. O halde hemen bekleme yapmadan birbirinden güzel saksı modellerine bir an önce göz atın. 

 • Duvarım için nasıl bir saksı seçmeliyim?

  Duvarınızın güzel görünmes yapacağınız doğru saksı çeşidiyle artık mümkün olacaktır. Çünkü birbirinden güzel duvar saksılarını bir arada bularak yaşam alanlarınızı daha şık bir ortama dönüştürme şansını elde etmeye başlayabilirsiniz. Duvarınızda daha kibar ve şık durması için ise daha çok askılı duvar saksıları kullanılabilir. Duvara asılacak olan bu tür saksıların içerisinde ki bitkiler daha çok ortama güzellik yayar. Bu sayede sizler çok fazla bir şey yapmanıza gerek kalmasanız bile duvarda ki istenilen şıklığı ortaya çıkartmayı başarabilirsiniz.

  Özellikle duvarım için nasıl bir saksı seçmeliyim sorusu sürekli olarak sorulan soruların başında yer alıyor. Duvarda şık görünecek özellikte ki saksılarla ortamınızı daha güzel göstermeniz mümkün olacak. Duvarınızın daha şık olması için askılı saksıları tercih edebilirsiniz. Farklı model ve boyutlara sahip askı modelleriyle sizlerde yaşam alanlarınıza şıklık kazandırabilirsiniz.

  Duvar için çok büyük askılar tercih edilmemesi gerekir. Çünkü askının duvarı kaplaması .ok hoş bir görüntü ortaya çıkarmayacaktır. Bu sebepten dolayı orta büyüklükte ya da küçük askılar kullanılabilir. İstenilen renge sahip olan duvar saksı modellerini duvarınızda kullanarak muhteşem dekoratif güzelliği de yeni baştan ortaya çıkarmanız çokta zor olmayacaktır. İstenilen ebatlarda ki şık saksıları duvarınız için kullanabilirsiniz. Burada önemli olan bir diğer hususlardan birisi de saksıların dayanıklı olmasıdır. Bu tür duvar saksıları için sarkan bitkileri tercih etmeniz de mümkündür. 

 • Askılı saksı bitkileri

  Bahçemizde, balkonlarda artık saksılarda bitki beslerken artık son zamanda moda olarak askılı saksılar çıktı. Askılı saksı bitkileri, yaşam alanlarınızın daha dekoratif görünmesine yardımcı olur. Özellikle askılı saksılarda yetiştirilmek üzere begonyalar en iyi alternatiflerden biri olarak karşımıza çıkacaktır. Begonyaları askılı saksılarda beslemeniz mümkündür. Askıdan sarkan çiçekler göze oldukça hoş bir görüntü ortaya koyar. Duvara, balkon dışına asacağınız askılı saksılarınız için önemli olan mutlaka doğrı bitkilerin tercih edilmesi gerektiğidir. Aksi takdirde askılı saksılar için uygun olmayan bir bitkileri tercih ederseniz de çiçeğinizin uzun ömürlü olmasından tam manası ile verim alamaz duruma gelirsiniz.Dekoratif yönüyle ortamınızın dekorasyonuna katkı sağlayacak askılı saksı bitkileri kullanabilirsiniz. 

  Begonya 

  Askılı saksılarda çok rahat şekilde begonyaları kullanmanız mümkündür. Askılara saksılara uygun bir bitkidir. Görsel yönden de mekanın daha güzel görünmesine en iyi şekilde yardımcı olur. Askılı saksı bitkileri hangisi olması gerekiyor diyenler için begonya kullanımlarını önermekteyiz. 

  Duvar Sarmaşığı 

  Orta büyüklükte ve yaprakları geniş bir bitki türüdür. Duvar sarmaşığı için en ideal saksı çeşitlerinden birisi de askılı saksılar olacaktır. Bu tür özelliğe sahip olan saksılar için rahatlıkla kullanılmaktadır. Ortamınız da görmek istediğiniz hareketliliği dışarıya aktarır. 

  Asılabilen saksılarda şık duracak ve ortamınızı renk cümbüşlüğüne davetiye çıkaracak olan bitkilerin mutlaka kullanılmasında yarar olacaktır. Askılı saksılarda daha çok sarkan bitkilerin tercih edilmesi daha göze hoş gelir. 

Fiyat teklifi nasıl veririm?

 • İstediğiniz saksıların renk, boy ve adet bilgisini girin

 • Teklif formuna bilgilerinizi eksiksiz olarak girin.

 • En kısa sürede size geri dönüş yapalım.

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anladım